Zahrádkář – březen 2023

S prvním březnovým dnem přichází meteorologické jaro. To astronomické na severní polokouli začíná až okamžikem jarní rovnodennosti, která v letošním roce připadá na 20. března. Ale již nyní sluneční paprsky krásně hřejí a vytahují nejen nás ze svých domovů, ale i první kvetoucí jarní cibuloviny a hlíznaté rostliny. Rozkvétají šafrány, cibulnaté kosatce, ladoňky, kvetou čemeřice, místy ještě i lýkovce, ze země se tlačí nejranější tulipánky a narcisy.

Anotace 03/2023

Ukaž mi, jaký máš kompost, a já ti řeknu, jaký jsi zahrádkář.

Z titulky březnového Zahrádkáře svítí oblíbená letnička a balkonová květina – Lobelka. Tento druh se intenzivně šlechtí, a tak můžeme vybírat z více než 400 druhů. Mohou mít formu jednoletých i vytrvalých bylin, případně keřů, a dokonce i stromů. Autor Josef Černý se zaměřuje na lobelku modrou (Lobelia erinus) a její odrůdy.

Pokračujeme v započatých seriálech. Petr Hanzelka v třetím díle prezentuje několik zajímavých vytrvalých druhů vhodných pro suchá stanoviště. U Třešní na zahrádce tentokrát představíme nejraněji zrající skupinu třešní – srdcovky, a ve skupině jablek s červenou dužninou Josef Sus pojednává o zimních odrůdách. Nechybí pokračování Malé školy začínajícího ovocnáře, s tématem Kapková závlaha šetří vodu.

 

Na návštěvu jsme zavítali za hercem a moderátorem Tomášem Krejčířem, který se svou rodinou žije na velkém statku s množstvím zvířat a zahradou, kde si vypěstují spoustu ovoce a zeleniny.

 

Jaké rostliny můžeme využít pro přírodní zahradu nám nastíní poradkyně Iva Musilová. Divoká zahrada nemusí být zdivočelá. I „obyčejné“ rostliny jsou krásné, i šlechtěné mohou být užitečné. Křoví jako designový prvek?! Jestli je vám toto téma blízké přečtěte si více na stránce 46.

 

Zajímavé téma rozebírají Jiří Nermuť a Vladimír Půža v příspěvku zaměřeném na Biologickou vs. Integrovanou ochranu rostlin.

 

Jelikož čerstvých jarních surovin ještě moc není, byť se jaro připomíná v kalendáři, nabízí se nápad k provedení jarního průvanu ve skladovacích zákoutích kuchyně.

Kam potom ale s těmito objevenými radostmi? Na tuto otázku zná řešení Florentýna, která vás v březnové Zahrádkářce zve na svou tradiční kulinářskou merendu.

 

Snaha zabalit potraviny či potravinářské suroviny je jistě stará jako lidstvo samo, vždyť za balení můžeme pokládat i zabalení do listu, koženého vaku či krabičky z kůry apod. V dnešní době výrobci mají k dispozici nepřeberné množství druhů obalových materiálů. Jak se v nich vyznat poradí Aleš Rajchl a Lukáš Vápenka.

 

Přichází jaro a s ním i tzv. jarní únava, která je způsobena především deficitem vitamínu D, lenošením a přejídáním se v zimních měsících. Pomáhá správná životospráva, dostatek spánku a procházky na čerstvém vzduchu, ale výrazným pomocníkem jsou také bylinky. Jaké to konkrétně jsou se dozvíte v bylinném herbáři Vladimíra Fröhlicha.

 

Krásný a sluncem prosvícený měsíc březen přeje Zahrádkář.

Předplaťte si Váš oblíbený časopis o Zahradě i na rok 2023 (12 čísel za 504 Kč).

 

Oproti běžnému stánkovému prodeji (588 Kč) je předplatné cenově výhodnější, a navíc je doplněno o různé drobné dárky, např. monotematické brožury „Knihovnička zahrádkáře“ (Pěstujeme houby jedlé i léčivé, Floristické inspirace), vzorky osiv.

 

Předplatné objednejte ve všední den telefonicky či SMS zprávou na 602 557 560 nebo elektronicky vyplněním objednávky na www.zahradkar.org nebo www.izahradkar.cz/predplatne-casopisu/

 

Více aktuálních a přehledných informací naleznete na webových stránkách: www.izahradkar.cz