Anotace 12/2022
Ukaž mi, jaký máš kompost, a já ti řeknu, jaký jsi zahrádkář.
Okrasná zahrada
- Pokud hrozí silnější holomrazy, vyplatí se nakrýt choulostivější rostliny na skalce nebo na záhonech chvojím nebo netkanou textilií. Venkovní záhony mohou stále zdobit např. okrasné kapusty, mnohé druhy vytrvalých trav ale rovněž zajímavé struktury některých druhů trvalek (třapatkovky, monardy či sápy), které vypadají dobře i v zimních měsících.
- Dřeviny se nacházejí stále v období tzv. dormance. V druhé polovině měsíce u některých dřevin, např. u čeledi růžovitých, toto období klidu končí. Lze tak už, pokud nemrzne, provádět bez problému řez či zmlazení rostlin. Pokud máme velké a přestárlé porosty keřů, jako jsou např. pustoryly (Philadlephus), můžeme začít s jejich zmlazením.
- Pokud na dřeviny napadne sníh, malá vrstva sněhu neuškodí, naopak může i prospět. Pokud je však sněhu příliš mnoho, může polámat větve. Citlivé jsou na to zejména borovice, nebo dřeviny s vodorovnými a dlouhými větvemi. Další komplikací, kterou sníh může způsobit, je rozlomení či rozklesnutí kulovitých či pyramidálních kultivarů, u kterých je vhodné zpevnit habitus svázáním.
Ovocná zahrada
- Uskladněné ovoce uložené ve sklepích pravidelně kontrolujeme. Dozrávající
plody postupně odebíráme a konzumujeme. A také nekompromisně odstraňujeme ovoce s počínající hnilobou.
- Ve dnech, kdy nemrzne, odebíráme rouby peckovin pro pozdější přeroubování
stromů. Za rouby považujeme zpravidla jednoleté výhony o tloušťce tužky z obvodové části koruny. Rouby řežeme zásadně jen ze zdravých stromů. Po odběru rouby uchováváme do doby roubování ve vlhkém sklepě zapíchnuté ve vlhkém písku, nebo je uložíme do země do stínu za severní stranu budovy. Pokud je sníh, přihrneme je sněhem. Během skladování dbáme na to, aby nám rouby při skladování nezaschly nebo nezplesnivěly. S přípravou roubů spojíme i péči o nástroje, které k němu budeme potřebovat.
Zeleninová zahrada
- Zkontrolujeme uskladněnou kořenovou a košťálovou zeleninu. Zavčasu
odstraníme nahnilé kořeny, hlávky nebo bulvy, jsou zdrojem infekce pro ty okolní.
Tykve skladované v teplejších podmínkách (nad 12 °C) také občas přeložíme a prohlédneme. Vodnaté, případně propadlé skvrny jsou znakem nastupující hniloby.
- Ze zahrady sklízíme kadeřávek, pór a růžičkovou kapustu. Přezimující zeleninu
zakryjte před příchodem silných mrazů netkanou textilii.
- Před prvními silnějšími mrazy nezapomeneme zastavit přívody vody, odvzdušnit
je a vylít vodu z konví a postřikovačů.
- Je čas začít rychlit trsy pažitky vyryté na podzim a skladované v bezmrazých
prostorech a také pukovou čekanku z kořenů vyrytých na podzim.
Rubrika vzniká ve spolupráci s časopisem Zahrádkář, více na www.izahradkar.cz.
Roční předplatné objednávejte na predplatne@zahradkari.cz či na tel. 602 557 560.
Předplaťte si časopis o zahradě (12 čísel za 504 Kč)! Oproti běžnému stánkovému prodeji (588 Kč) je předplatné časopisu Zahrádkář cenově výhodnější, a navíc je doplněno o různé drobné dárky.
Předplatné objednejte ve všední den na 222 780 739 nebo elektronicky vyplněním objednávky na www.zahradkar.org nebo www.izahradkar.cz/predplatne-casopisu/
Více aktuálních a přehledných informací naleznete na webových stránkách: www.izahradkar.cz